GelirKapisi ile İnternetten Para Kazanmak


e-ticaret’te (internetten ürün satışlarında ) vergi yükümlülüğü ve vergi sorumluluklarınız


Elektronik Ticaretin Vergisel Boyutu

Elektronik Ticaretin Vergisel Boyutu

Elektronik Ticaretin Vergisel Boyutu

İnternetten ürün satışında nasıl bir vergilendirmeye tabiyiz  ?

İnternetten satış yapmanın normal satış yapmaktan bir farkı yoktur.Sattığınız şey ne olursa olsun düzenli bir gelir elde ediyorsanız bunun vergisini vermek ile yükümlüsünüz.Bu şirkette olsanız aynı şahış olarak yapsanızda aynıdır.İnternetten satış yapanlarda normal iş yeri sahipleri gibi bir vergi sistemine dahildir. Ama malesef  buda fazla bilinmiyor ülkemizde insanlar internette satış yaptıklarında herhangi bir vergi ödemeyeceklerini sanıyorlar fakat yanılıyorlar.Bu aynı şekilde Gitti gidiyor üzerinden satış yapanlar içinde geçerlidir herhangi bir internet sitesi içindende geçerlidir.Özellikle gitti gidiyorda satış yapanların bi çoğunun bunu bilmediğini söyleyebilirim.Gitti gidiyor satış yapan kişiler üzerinden %10 komisyon ücreti alır bu %10 içinde onlar bir kazanç sağladıkları için kendi vergilerini verir fakat satış yapan kişi gelirini beyan etmediği sürece vergi vermemiş olur.Dolayısıyla vergi kaçırmış olur. Şunu diyebilirsiniz intertten 3 5 tane ürün satıcam diye şirket mi açıcağım ? açmayabilirsiniz bu sizin kendinize kalmış bir şey 3- 5 üründe ciddi kar oranı sağlamıyorsanız yine de maliyeyle başınız derde girer diyemem.

peki internetten satış yaparsam maliye beni nasıl bulur ? Çok rahat bir şekilde banka hesabınızdaki haraketlerinizden.Eğer banka hesabınıza sürekli belirli biyerden belirli miktarlarda düzenli para akışı geliyorsa günün birinde maliye kapınızı çalıp “Hayırdır sana  anlat bakalım nerden geliyor bu para, ne satıyorsun?sana nekadara geliyor ? sen kaça satıyorsun ne kadar kazanıyorsun ? hani bunun faturası hani kdv si diyebilir  size sattıgınız her faturasız ürün için ceza kesebilir ”  O yüzden internet sayesinde ciddi bir satış yapmak ıstıyorsanız ufakta olsa bir vergilendirme siteminin içine girmelisiniz.

E-ticarette vergi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret hızla gelişiyor. İnternet üzerinden ürünlerin pazarlanıp satılması, bu amaçla fiziksel bir dükkan açmaya kıyasla, çok daha kolay ve ucuz. Ayrıca günümüzde, şehir, ülke fark etmeksizin, bir bilgisayar ve internet bağlantısı sahibi olan hemen herkes internetten yapılan satışlarda müşteri potansiyelini oluşturuyor. Peki bu durum, internet üzerinde yapılan ticaret vergi yükümlülükleri açısından bir fark yaratıyor mu?

Sorunun cevabını önceden verelim; hâlihazırda yürürlükte olan vergi kanunları itibarıyla, hayır. Ticaretin internet üzerinden yapılıyor olması, vergi yükümlülükleri açısından bir fark yaratmaz.

Satışın gerçekleştiği mecra internet de olsa, yapılmakta olan iş ticari bir faaliyet ise, öncelikle bir vergi mükellefiyeti tesis ettirilmelidir. Satışlar, şirket olarak gerçekleştirilecekse, “Kurumlar Vergisi”; şahsi olarak gerçekleştirilecekse de “Gelir Vergisi” mükellefiyeti tesisi gerekmektedir. Dolayısıyla, bu faaliyetlerden elde edilecek gelir ilk etapta Gelir Vergisi veya Kurumlar Vergisi’ne tabi olmayı gerektirir. Ayrıca, bu gelirler Katma Değer Vergisi’ne de tabidir. Dolayısıyla, vergi mükellefi olan satıcı, satışın gerçekleştirildiği alıcıya, KDV’yi de hesaplayarak fatura kesmelidir.

Bununla birlikte, ticari faaliyetin dışında kalan bir satışın Gelir Vergisi Kanunu’nun 82. Maddesi’ndeki arızi satışlara ilişkin istisna kapsamında değerlendirilmesi mümkün olabilir.  GVK’nın 82. Maddesi’ne göre, bir takvim yılında, arızi olarak, ticari işlemlerin icrasından veya bu nitelikteki işlemlere aracılık etmekten elde edilen kazanç toplamının 10.000 TL’lik (273 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2010 yılı için 18.000 TL) kısmı, gelir vergisinden müstesnadır. Burada “kazanç” terimi satış bedelinden, maliyet bedeli ve satış dolayısıyla yapılan giderlerin indirilmesiyle kalan tutarı ifade eder.

Kanunda arızi kazancın net bir tanım ve ölçüsü bulunmamaktadır. Bununla birlikte, uygulamada, kişinin kendi asıl faaliyeti dışındaki işleri, devamlılık arz etmemek koşuluyla, yılda bir kez ya da en fazla uzun aralarla iki kez yapıp bir gelir elde etmesi halinde bunun, arızi kazanç olarak nitelendirilebildiği görülmektedir. Bunun dışında, arızi olarak düşünülen faaliyetin birden çok kez ve ticari kazanç elde etmek amacıyla yapılması halinde, doğrudan ticari faaliyet sayılacağı ve bu faaliyetleri gerçekleştirenlerin elde edecekleri ticari kazançlarla ilgili vergi yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekeceği açıktır.

Yazıyı Beğen Destek Ol  

, , ,

2 thoughts on “e-ticaret’te (internetten ürün satışlarında ) vergi yükümlülüğü ve vergi sorumluluklarınız
  • eticaret vergi diyor ki:

    eticarette vergilendirme makaleniz için teşekkürler

  • zeynep diyor ki:

    merhaba,böyle bir konuya değindiğiniz için çok teşekkürler..ben de internetten ürün satmak istiyorum ve vergi yükümlülüklerimi öğrenmeden bu işe girişmek istemedim.yazınızda 18bin tl yi geçmeyen kazançlar gelir vergisinden müstesnadır tanımından 18bin altı kazançlar için vergi ödeme durumu oluşmaz gibi bir anlammı çıkıyor.vergi dairesinde hangi bölüme giderek ben tam bir bilgi edinebilirim acaba?teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>